İlkiz Sokak 21/3 Çankaya/Ankara

Marka Dedektifliği

Marka Dedektifliği

Bir ürün veya hizmeti oluşturduktan sonra belirli bir tanınırlık seviyesine ulaştırabilmek ciddi bir emek ve para harcanmasını gerektirir. Çağımız ürünlerin marka değerlerinin ön plana çıktığı ve insanların zevklerini bile markalara göre belirlediği bir çağ haline gelmiştir. Bu durumda iken kişi ve kurumların piyasada yer edinmiş bir markanın sahip olduğu çekicilikten haksız bir şekilde yararlanmasını önlemek amacı ile özel dedektiflik firmamız tarafından marka dedektifliği hizmeti sunulmaktadır.

Marka Dedektifliği Nedir?

Marka dedektifliği, piyasada yer alan ve hukuken o markanın isim haklarına sahip olan kişi ve ticari kurumların çıkarlarını korumak amacıyla sunulan bir hizmettir. Bu hizmet kapsamında imitasyon ürün satışları, izinsiz satışlar, markanın adını lekeleyecek karalama kampanyaları, franchise işletmelerde gerçekleştirilen markaya zarar verici işlemler ya da marka isim veya logosunu izinsiz kullanımı hakkında araştırma yürütülür.

Ülkemizde başta tekstil olmak üzere birçok alanda marka sahteciliğinin yaygın olduğu bilinen bir gerçektir. Bu durum hem ulusal hem de uluslararası markaların zarar etmesine neden olmaktadır. Ekonomik açıdan zararın yanı sıra sahtecilik nedeni ile markaların müşteri ilişkileri noktasında da ciddi sorunlar yaşaması kaçınılmazdır. Çoğu zaman son kullanıcı satın aldığı ürünün orijinal olmadığını bilmemekte ve bu nedenle ürün ile ilgili yaşadığı sorunları markanın asıl sahibine mal etmektedir. Ayrıca markanın haksız bir şekilde kullanılması ile üretilmiş bu ürünlerin satışlarından elde edilen gelirler de marka sahiplerini zarara uğratmaktadır.

Bu sorunların aşılması için hukuk sistemine başvuru bir zorunluluktur. Ancak bu başvuruları yapmadan önce tam olarak suçun ve suçlunun teşhis edilmesi gerekir. Bu işlemlerin yapılmasında özel dedektiflik firmamız sizlere ayrıntılı bir rapor hazırlayarak yardımcı olmaktadır.

Marka Dedektifliği Araştırmasında Ne Yapılır?

Marka dedektifliği araştırması uzun vadeli bir sözleşmeye bağlı olarak yapılabildiği gibi dönemsel olarak çalışma yapılması da mümkündür. Uzun vadeli marka dedektifliği araştırmasında markanın haklarını ihlal edecek yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası kapsamlı tüm çabalar takip edilir. Herhangi bir sahte ürün veya markanın değerini azaltacak durumun varlığı halinde marka sahiplerine bilgi verilerek yasal sürecin başlatılması için hazırlıklar yapılır.

Kısa dönemli marka dedektifliği çalışmasında marka sahiplerinin talebine uygun olarak var olan ya da olması muhtemel durumlar incelenerek konu hakkında bilgi toplanır.

Marka dedektifliği ile sahte ürünleri kimin ürettiği, hangi işletmede üretildiği, kimlere ve nerelerde sattığı tespit edilir. Bu sayede sahte ürünlerin üretimi ve satışını gerçekleştirenlerin ceza alması sağlanır ve piyasadaki sahte ürünler toplanarak imha edilir.

Marka dedektifliği araştırmasının bir diğer yönü marka sahiplerinin izni ile ürünün satışını yapmasına rağmen gerek satış aşamasında gerekse müşteri ilişkilerinde marka değerine zarar verecek nitelikte hareketler yapan ticari işletmelerin araştırılmasıdır. Gizli müşteri hizmeti ile birlikte yapılan araştırmalar da ilgili firmanın sözleşmenin dışına çıkan ve marka değerine zarar verici tavırları analiz edilerek bir rapor halinde müşteriye sunulur.

Marka dedektifliği araştırmalarının geniş kapsamı ve hukuki yönü nedeni ile bu alanda uzman özel dedektiflerimizden faydalanmanız yararınıza olacaktır.

Daha detaylı bilgi almak ve aklınıza takılan sorular ile ilgili talep formunu doldurabilirsiniz.

    Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: