İlkiz Sokak 21/3 Çankaya/Ankara

Dedektiflikte Elektronik Cihazlar

Dedektiflikte Elektronik Cihazlar

3-    Elektronik Tespitler

İşitsel tespit (dinleme); taşınabilir minyatür vericiler, telefon dinleme aygıtları, gizli mikrofonlar ve kaset kaydediciler gibi araçlar kullanılarak yapılmaktadır.

Görüntülü tespit ise fotoğraf makineleri, kapalı devre ve kablolu televizyon, gece görüş araçları veya uydular kullanılmaktadır.

Algılayıcılarla tespit ise; manyetik algılayıcılar, sismik algılayıcılar, gerilim algılayıcıları, kızılötesi algılayıcılar ve elektromanyetik algılayıcılar kullanılmaktadır.

Veri takibi işlemi ile tespit ise bilgisayarlar, casus yazılımlar veya bicim tanıma sistemleri, aranan telefon numarasını kaydedici sistemler aracılığıyla yapılmaktadır. Veri takibi yoluyla bir kişinin faaliyetleri hakkında işitsel veya görsel takip yapmadan da bilgi edinmek mümkün olabilmektedir. Kişinin yaptığı işlemler (banka, viza kartıyla alışveriş işlemleri gibi), ödediği faturalar, telefon görüşmesi yaptığı kişilere ve görüşmelerin suresine ilişkin veri tabanlarının takip edilmesi de kişinin faaliyetleri ve ilişki içerisinde olduğu kişiler hakkında bilgi edinmeyi sağlayabilir.

Algılayıcılarla tespit

Telefon Takibi – Ortam Dinlemesi / telefonunuz

Telefon bir iletişim cihazı olarak bugün birçok hizmetler sunmaktadır. Özellikle genişleyen kapsam alanı ile her yer ve zamanda sizi takip eden veya sizin başkasını takip etmenize yardımcı olur.

Cep telefonu kayıtları, mesaj kayıtları veya içeriği mevcut bulunan yasalara aykırı olduğu için hiçbir şekilde temin edilemez. Ayrıca ortam dinlenmesi kişinin telefonunda yapılan ufak değişiklerle yapıldığı için telefon dinleme ile ortam dinleme hemen hemen aynı kabul edilebilir.

Teknik takip konusu ise bir suçun delillendirilmesinde oldukça faydalı ve gerek soruşturma gerekse kovuşturma aşamasında hem suçun hem de suçluların temellendirilmesi açısından birimlere gerekli kolaylığı sağlamaktadır.

Telefon analizi daha önceden bilinmeyen kişilerle ve takip edilen kişi arasındaki görüşme karakteristiklerini bir veya birkaç telefonun dökümlerini inceleyerek tespit etmeye çalışmaktadır. Telefon analizi sırasında abone ve adres bilgileri, telefon rehberlerinde veya telefon hafızalarındaki kayıtlar, teknik takip mahsulü veriler vs. bilgiler de kullanılır.[1]

Analyst’s Notebook isimli patentli programın kullanılması vasıtasıyla verileri girilen telefonla ilgili olarak bir ağaçlandırma misali branch (dallanma) yapılmaktadır. Programa manuel olarak müdahale etmek mümkündür.[2]

Yukarıda Analyst’s Notebook programında hazırlanmış bir dinleme metodu gösterilmiştir. Öncelikle şüpheli numaraların sahipleri ve görüştüğü kimseler ile gittikleri yerler tespit edildikten sonra her kişinin faille olan ilişkisi çıkartılır, akabinde failin görüştüğü kişilerin kendi arasında ilişkileri ve failin görüştüğü her kişinin kendi çevresinde görüştüğü kişilerin tespiti sağlanır. Nitekim son tahlilde görülen resimdeki gibi bir görüşme ağacı çıkartılır.

Yukarıda anılan yasal dinleme sınırları çerçevesini göstermektedir. Bir kimsenin ya da özel dedektiffin buna benzer bir takip gerçekleştirmesi hukuken imkansızdır. Ancak tartışılması gereken nokta, özellikle eşlerin birebirlerinin telefon hareketlerini izlemesidir.

Bu konular tartışmalı olup özellikle olaya ve olaydaki taraflara göre değişmektedir. Yargıtay, aldatıldığından şüphelendiği için eşinin haberi olmaksızın eve ses kayıt cihazı yerleştirerek ortam dinlemesi yapan ve elde etiği ses kayıtları sonrası eşi hakkında boşanma davası açarak tazminat talep eden kocayı haklı buldu. Kararla elde edilen delilin hukuki olması eşler arasında ev ortamında özel hayatın farklı yorumlanmasındandır.


[1]     Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele, Suç İstihbarat Analizi, 2006, s.433

[2]     Aşağıda belirtilen şekiller internet hizmetleri vasıtasıyla alınmıştır. Yani açık kaynak istihbaratı kullanılmıştır.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: