İlkiz Sokak 21/3 Çankaya/Ankara

Dedektifin Çalışma Yöntemleri

Dedektifin Çalışma Yöntemleri

DEDEKTİFİN ÖZELLİĞİ VE ARAÇLARI

Dedektifin Çalışma Yöntemleri

Özel dedektifler bir konuyla ilgili araştırma yaparken bazı noktalara dikkat etmelidirler. Öncelikle adı üstünde özel dedektif özele iş yapandır. Burada birinci husus işverenin memnuniyetidir. Ancak sınırsız memnuniyet söz konusu olmamalıdır. Kanunları, diğer insanların öncelikli haklarını ve genel kuralları ihlal etmesi söz konusu olduğunda dikkatli davranmak mecburiyetindedir.

Yaptığı işi, işverenin ve kendi kimliğini, kolluk kuvvetlerinin talebi veya ifade verme durumu haricinde kesinlikle gizli tutar. Yapılan işin başlangıcından sonuna tamamını ve detaylarını belirleyen bir sözleşme imzalarlar. Yaptığı işin ilerleyen zamanlarda ne getireceğinin belirsizliği durumunda ilave sözleşmeler yapılır. Yaptığı işin karşılığında ücretini toplu halde ya da günlük alması gerekmektedir.

Araştırma, inceleme, takiplerinde kolluk ile aynı işi yapar hale geldiğinde ve özellikle suç araştırmalarında resmi kolluk görevlilerine öncelik tanır ve gerektiğinde yardım eder. Kanun dışı her olayı işveren ile birlikte gerekli merciye bildirmekle yükümlüdür. Güvenlik açısından Bulundurma veya Taşıma Ruhsatlı silahı varsa gerektiğinde kullanabilir. İş bitiminde elde ettiği hiç bir kanıtın orijinalini işverene teslim etmez. Kopyalarını bile gerekmedikçe kanuni merci haricinde kullanamaz.

Gerektiğinde dış görünüşünü değiştirir veya kimliğini gizler. Deşifre olduğunda yardımcısını devreye sokar. Takibat ve araştırmalarında sürekli (24 saat) çalışma süreci varsa uygular.

Özel dedektifler konu ile ilgili olarak araştırma ve inceleme yaparken konuyu detaylıca, başka manalara gelmesini engelleyecek yöntemleri de kullanarak araştırma yaptığı konuyu aydınlatmaya çalışırlar. Örneğin bir özel dedektif kendisinden eşi tarafından aldatılıp aldatılmadığı ile ilgili araştırma yapılmasını isteyen müşterisinin isteği doğrultusunda, şahsı takip ve gözetleme yaparak fotoğraf, ses kaydı gibi deliller elde eder ve konuyu bu şekilde delillendirerek aydınlatır.

Bu genel hususların dışında özel dedektiflerin çalışma alanlarına giren her konu kendine özgü yöntemler içermektedir. Örnek olarak bir trafik kazası araştırması ile bir çalıntı mal araştırması tamamen ayrı yöntemlerle yapılır.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: