İlkiz Sokak 21/3 Çankaya/Ankara

Aile Dedektifliği

Aile Dedektifliği

2-    Aile Araştırmaları

Aile toplumun yapı taşıdır. İnsanların birbirine en yakın olduğu ortamdır. Ancak günümüzde aile çatırdamaktadır. Bu durumda ailede her birey diğer bireye karşı güvensiz, sevimsiz hal alıp araştırma ihtiyacı duymaktadır. Aile kurmak her bireyin isteğidir. Özellikle istediği bir şekilde yuva kurmak… Bunun içinde sözlenme, nişanlanma, evlenme aşamasında refikası ve ailesini en ince detaylarına kadar araştırmak hakkıdır.

Aile ilişkilerinde hukuk kuralları göz ardı edilmemelidir. Bunu için; Türk Medeni Kanun ve diğer kanunlardaki aile bağları ile ilgili kısımlar bilinmelidir.

Aile Bireyleri (eş, çocuk, akrabalar) Araştırma

Eş Araştırmaları: Evlilik kutsal bir müessesedir ve eşler bu kutsallığın bozulmasını, kirlenmesini istemezler. İlişkilerine bir leke bulaşmasından hayatları boyunca sakınırlar. Eğer eşlerden biri erkek ya da bayan aldatıldığı şüphesi içine düşerse yuvası dağılmadan önce emin olmak isteyecektir. Ayrıca boşanma davası açabilmesi ve kazanabilmesi için delile ihtiyacı olacağından eşinin ilişkilerini bilmek isteyecektir. Bunu kendisi takip edebileceği gibi dedektif araştırması isteyebilir.

Hedef eşin hayatı bu aşamadan sonra yakın takibe alınır ve bütün gün hatta gece dışarıda ise gece geç saatlere kadar kişi takip edilebilir ve buluştuğu insanlarla, uğradığı mekanlarla birlikte neler yaptığı tespit edilmeye çalışılır (fotoğraf, video, gözlem). İletişim kayıtları önemli ipuçları verir. Özellikle eşlerin birbirlerinin iletişim kayıtlarını elde etmesi, incelemesi aile mefhumu içerisinde hukuki olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda mektuplarının, telefonlarının internet haberleşmelerini eşler birbirlerinin rahatlıkla takip ederek bilgi sahibi olabilir. Telefon faturaların veya telefondan aranan, arayan numaraların kim olduğunun tespiti ile kiminle görüştüğü anlaşılır. Burada eşlerin birbirinden bu bilgileri gizlemesi eşler için ayrıca ipucudur.

Kimi operatörler ise sunmuş oldukları hizmette yer bildirimi yapmaktadırlar. Örneğin kişilerin rızası dahilinde, eşler birbirlerinin konumlarını görebilmektedirler.

Çocuk Araştırmaları: Özellikle çalışan ailelerin çocukları aile ile sınırlı zaman diliminde ve sınırlı iletişim halindedir. Anne ve babalar, çocukları ile ilgili olumsuz bir durum olduğu şüphesine kapılmaları durumunda şüpheden kurtulmak için araştırma yapmaları gerekir. Çocukları bu durumda takip etmeleri, görüştüğü kimseleri öğrenmesi, internette gezi alanlarını anlaması, okulda, dershanede, spor yaptığı yerler hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Sosyal öğrenme teorisi ışığında, çocuk önce aile sonra akran çevresinden hayata dair pek çok şey öğrenir. Özellikle zararlı alışkanlıkların öğrenilmesinde arkadaş çevresi çok önemlidir. Bunun için okul ve arkadaş çevresinin tahlili bir anne baba için çok önemlidir.

Teknolojik takipler özellikle kullandığı telefon, internet, bilgisayara programlar yüklenerek takibi sağlanabilir. Yine bu teknolojilerin geçmişe dönük kayıtlarına sıklıkla bakılarak takip edilebilir.

Ailevi sorunlar araştırma ve tespit etme: Anne, baba, akrabalar, kardeşler, eş ve çocuklar gibi geniş bir alanda aile sorunları ile karşılaşılır. Bazen miras bazen kan bağı gibi hususlar önem arz eder.

Boşanmış eşler ve çocuklar arası sorunlar: Çocuk sahibi ailelerin boşandıktan sonra problemleri çok zaman devam eder. Taraflar yükümlülüklerini yerine getirmediği iddiasıyla birbirlerini suçlarlar. Çocuğun velayetini alan tarafın çocuğu gerektiği gibi bakmadığı, korumadığı veya çocuğun başına gelen kaza vb. gibi olaylarda karşılıklı suçlamalar yer alır. Bunlara çözüm bulmak için araştırma ve hukuki süreç başlatmak gereklidir.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: